EST

K&V
AKNEHOOLDUS

Enamus meist on mingil ajal elu jooksul kannatanud aknest tingitud vaevuste all, kas siis teismeliseeas või täiskasvanuna. Akne on üks levinumaid nahahaigusi. Aknet põhjustab meie organismile omane bakter nimega Propioonibacterium acnes, mis vabaneb tavaliselt naha pindmiste elutute rakkude koorumisel. Mõnikord aga jääb see bakter naha sisse “lõksu” ja tekitab vistriku.

Akne tegelik põhjus on androgeenide tavalisest kõrgem tase, mis esmakordselt ilmneb puberteedieas. Androgeenid põhjustavad rasuproduktsiooni suurenemist nahas. Kui nahas leidub ka P. acnese baktereid, tekibki akne. See juhtub nii: rasu toob naharakud naha pinnale, kuid liigse rasuerituse korral rasunäärmed ummistuvad. Liigne rasu ja elutud naharakud ummistavad rasunäärme ja tekib miilium. Kui see suureneb, moodustuvad tumeda peaga komedoonid. Seejärel võivad bakterid ummistunud poorides paljuneda, põhjustades punetavaid põletikulisi vistrikke ja akne teket. Haigus võib ilmneda ka seoses hormonaalsete muutustega, mis kaasnevad menstruatsiooni, raseduse või menopausiga.

K: Millal on õige aeg pöörduda iluspetsialisti poole?
V: Kui näonahal, dekolteel või rinnakul leidub komedoone, miiliume ja punetavaid põletikulisi vistrikke, on aeg pöörduda iluspetsialisti poole.

K: Millised on efektiivsemad aknehooldused?
V: Aknehooldusi on mitut tüüpi: IPL, keemilised koorimised, LED-lamp ja spetsiaalsed kosmeetilised aknehooldused.

K: Millised on aknehoolduse vastunäidustused?
V: Enne ravihoolduse alustamist konsulteerige kindlasti oma iluspetsialistiga. Arvesse tuleb võtta kõiki retsepti- või ka käsimüügiravimeid, mida hoolduskuuri ajal tarvitate, sest suukaudsete ja paiksete ravimite koosmõju võib anda ebasoovitavaid koosmõjusid.